Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Farkları

Bilal Uçar
Bilal Uçar
10 Kas 2017

Öğrenci Gözünden Bilgisayar Mühendisliği yazımda sosyal medyadan gelen sorulardan biri de “Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Farkları Nelerdir?” oldu. Bu yazıda fark var mı, varsa bu farklar nedir bunlardan bahsedeceğim.

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Farkları

Bilgisayar Mühendisliği yazım ile ilgili çok güzel yorumlar aldım. Öncelikle tüm okuyucularıma teşekkür ediyorum. Bunun üzerine bu tür makalelere devam etmek istedim. Gelen yorumların içerisinde çok sorulan bir soru vardı. Yazılım Mühendisliği mi yoksa Bilgisayar Mühendisliği mi? Bu yazıda bu konu üzerine yaptığım araştırmalar, çevremde bu sektör hakkında ettiğim sohbetlerden ve katıldığım etkinliklerde edindiğim bilgi ve tecrübeleri toplayarak yazı haline getireceğim.

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Farkları

Öncelikle eğitimleri karşılaştıralım. Yazılım Mühendisliği eğitiminde yazılım mimarlığı, yazılım testi ve yazılım dağıtımı gibi bilgisayar mühendislerinden biraz daha fazla yazılımla alakalı dersler görürler. Bunun yanında Bilgisayar Mühendisleri Lojik Devreler, Elektronik Devreler, Mikroişlemciler gibi bilgisayar donanımıyla alakalı dersler de görürler. Yani Bilgisayar Mühendisleri yazılımın yanında bilgisayar donanımı, bilgisayar ağları gibi donanımsal dersler alır. Yazılım Mühendisliği eğitimi kısaca yazılımın üzerinde daha fazla duruyorlar. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi biraz daha kapsamlı.

Ufak tefek farkları olsa da aynı işi yapıyorlar. Önceki yazıda da üstüne bastığım bir konunun tekrar üzerinde durmak istiyorum. İşveren sizin ne bildiğinize ve o konuda kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi sorar. Sen hangi bölümden mezunsun, ortalaman kaç gibi sorular sorulmaz.

Yazılım mühendisleri ve programcılar birlikte çalıştığı zaman genelde kod yazma işleminin çoğunluğu programcılar Genel olarak yazılımın analizini yapar, tasarımını yapar, programını yazar, programını test eder, yazdığı programda eksiklik varsa düzeltir, yazılımı sorunsuz şekilde çalışır hale getirdikten sonra, gerekli durumlarda kullanım yönergesini hazırlayarak, kullanıcıların eğitilmesini sağlar.

Bilgisayar mühendisliği çok güçlü bir matematik ve bilim altyapısı gerektirir. Bilgisayar mühendisliğinde kodlama, şifreleme, bilgi güvenliği, iletişim, kablosuz ağlar, derleyiciler, işletim sistemleri, bilgisayar bilimleri, bilgisayar ağları, dağınık sistemler, gömülü sistemler, robotik, kapalı devreler, test, CAD sinyal, görüntü ve ses işleme gibi konular işlenir. Kısaca bilgisayar mühendisliği kod dahil olmak üzere bilgisayarın her alanıyla ilgilenir.

Bu konuda şu tavsiyeyi verebilirim. Bilgisayar donanımını seven arkadaşların Bilgisayar Mühendisliği seçmesi daha uygun olacaktır.

Düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Benimle iletişime geçmek için menüde bulunan sosyal hesaplarımı ve mailimi kullanabilirsiniz.

Etiketler:
#bilgisayar mühendisliği#yazılım mühendisliği#farkları