Bilgisayar Mühendisliği Yaz Stajı Bulmak ve Konaklama

Bilal Uçar
Bilal Uçar
24 Ağu 2017

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak bu yaz yaptığım stajı, konaklama durumunu anlatacağım.

Bilgisayar Mühendisliği Yaz Stajı Bulmak ve Konaklama

Bilgisayar Mühendisliği Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Bu sorunun cevabı aslında sizin azminizle akalalı. Kimseye durup dururken staj teklifi gelmez. Yani gel firmamızda staj yap demez. Bunun nedeni piyasada çok Bilgisayar Mühendisi olması olabilir. Şirketlerin sizi bulması durumu yoktur. Sizin yapmanız gerek firmaları bıktırmaktır. Örneğin nerede staj yapmak istiyorsanız orada bulunan sizin bölümünüzle alakalı tüm firmaların listesini çıkarın. Bu firmalar hangi teknolojileri kullanıyor? Hangisi sizin gelişmenize en fazla fayda sağlar? Hangisi sizin kendinizi geliştirmek istediğiniz alanda işi yapıyor? Hangisi size iyi bir referans olabilir? Gibi sorulara yanıt vererek eleme yapın. Eğer staj yapmak istediğiniz yerde firma sayısı azsa ve sizin istediğiniz yönde çalışmıyorsa oralarda staj yapmayın. Başka şehirlere gidin. Sektör gereği en çok firma İstanbul’da bulunmakta. Arkasından Ankara, İzmir gibi büyükşehirler geliyor. Size tavsiyem eğer sizin için problem olmayacaksa stajınızı saydığım şehirlerden birinde yapın.

İmkanınız varsa bırakın Türkiye ‘yi yurtdışında staj yapın. Eğer imkanınız yoksa muhakkak İstanbul ‘da yapın.

Staj yeri ararken size en büyük tavsiyem gidip firmalarla yüzyüze görüşmeniz. Çünkü özellikle insan kaynakları çalışanı olmayan şirketler maillere pek önem vermeyebiliyor. Eğer yüzyüze görüşme imkanınız yoksa telefonla ulaşmanız. Bir iki yeri arayıp olumsuz dönüş aldığınıda üzülmeyin ve ısrarla firmaları arayın. Hatta onları bıktırabilirsiniz. İstekli olduğunuzu gösterin. Kendinizi onların kullandığı teknolojilerde geliştirmek istediğinizi söyleyin.

Diğer bir tavsiyem de geciktirmeyin. Eğer yaz stajı yapmayı düşünüyorsanız, dönem ortasında yani Şubat gibi staj yerlerinin listesini ayarlayın. Daha sonra iletişim kurarak görüşmelerinizi yapın. Erkenden ayarlamaya çalışın ve irtibatı koparmayın.

KYK Öğrencisi Olmadan Staj İçin Konaklama Yapılıyor Mu?

Farklı bir şehirde staj yapmak istiyorsanız kalacak yer problem olabiliyor. Bu konuda da bazı tavsiyelerim olacak. Eğer kalacak yer bulmakta sıkıntı yaşıyorsanız KYK ‘da kalabilirsiniz. KYK’da kalmak için KYK öğrencisi olmanıza gerek yok. Üzerinde staj tarihlerinin yazdığı okul onaylı belgeyi kalacağınız yurda götürerek staj süreniz boyunca konaklama yapabilirsiniz. Bunun dışında özel yurtları veya apartları da araştırabilirsiniz.
KYK yaz aylarında her şehirde bir tane nöbetçi yurt açar. Bu nöbetçi yurt KYK’nın sitesinde liste halinde açıklanır. Staj yapmak istediğiniz şehirdeki yurdu bularak iletişime geçebilirsiniz.

NOT: Yine de staj yapacağınız yurdu arayarak bu konuda bilgi alın. İlerleyen zamanlarda bu yönetmelik değişebilir.

Ben yaz stajımı İstanbul’da Saha Bilgi Teknolojileri’nde yapıyorum. Nöbetçi yurt olarak bu sene Beşiktaş’taki Abdi İpekçi Erkek Öğrenci Yurdu seçildi ve burada konaklama yapıyorum. Eğer KYK öğrenci değilseniz biraz fiyatlardan bahsedeyim. İlk girişte 140 TL aylık yurtta kalma ücreti, 200 TL depozito (geri iade ediliyor) yani toplamda 340 TL gibi bir ücreti var. Çok rahat olduğunu söyleyemem ancak bu kadar makul bir fiyata İstanbul’da kalacak yer bulmak imkansız. Kiralar oldukça pahalı.

Özet olarak Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerine birinci tavsiyem İstanbul’da staj yapmaları. Hele ki İstanbul’da yaşamıyorsanız, sektörü görmek açısından çok faydalı olacaktır. İkinci bir tavsiyem kalacak yer yok diye İstanbul’a gelmemezlik yapmayın. KYK size kollarını açacaktır. Tabi bütçeniz iyiyse şirketinize yakın bir ev/apartta kalmanız daha iyi olur.

Etiketler:
#bilgisayar mühendisliği#staj bulmak#konaklamak#bilgisayar mühendisi staj