Front-End Developer Olmak – Nasıl Olunur?

Bilal Uçar
Bilal Uçar
3 Eki 2019

Front-end geliştirme, kullanıcı arayüzleri oluşturulmasıdır diyebiliriz. Front-end geliştiriciler web siteleri, web uygulamaları veya mobil uygulamalarının kullanıcıyla karşılacak ekranların tamamının, davranışlarını ve animasyonlarını kodlayan yazılımcılardır.

Front-End Developer Olmak – Nasıl Olunur?

Web geliştirme genelde Front-end ve Back-end olarak ikiye ayırabiliriz. Front-end kelimesini Türkçe’ye Ön Yüz olarak çevrilebilir. Front-end, tarayıcıya ve bu tarayıcıyla etkileşimde bulunan kullanıcıya atıfta bulunan “istemci tarafı” dır. Front-end geliştiriciler, tarayıcının yorumladığı ve daha sonra sayfayı istenen tasarımı yansıtacak şekilde görüntüleyerek yanıt verdiği bir kod yazar. Back-end tarafında ise Facebook hesap bilgileri, NBA oyuncu istatistikleri vb. gibi kalıcı verileri saklayacağınız yerdir. Back-end geliştiriciler sadece veritabanına verilerin yazılmasıyla değil aynı zamanda front-end tarafından gelen isteklerin karşılanması ve ilgili verilerin dönülmesini sağlayan API leri yazarlar.

Tekrar konumuz olan Front-end geliştirmeye dönelim. Front-end geliştiriciler genelde HTML, CSS, JavaScript gibi teknolojileri kullanarak tasarımcıdan gelen tasarımı az önce saydığımız teknolojilerle koda dökerler. Front-end geliştiricilerinin ne yaptığıyla alakalı daha ayrıntılı içeriğe Fatih arkadaşımın yazdığı Front-end developer kimdir, nedir, necidir ? adlı makalesini okuyabilirsiniz. Ben biraz daha sektörde neler dönüyor? Neler bilmelisiniz? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Front-End Developer İş Olanağı Var Mı?

Öncelikle sektörden bahsedeyim. Sektörde şu anda epey Front-end developer açığı var. Sebebi ise eskiden uygulamanın veya bir web sitesinin sadece çalışması ve gerekli bilgiyi vermesi istenirken, son zamanlarda sadece bunlar yeterli gelmemeye başladı. Bunun sebebi ise kullanıcının site veya uygulamayı kullanırken nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlayamaması, kullanıcının uygulamada kaybolması, yapmak istediğini yapamaması, görüntü açısından güzel görünmemesi ve ağırlaşması gibi. Bu gibi sebeplerden dolayı sadece işlev yetersiz hale geldi ve kullanıcı deneyimi, kullanıcı arayüzü önem kazandı. Eski sitelere baktığınızda kötü bir tasarım ve responsive olmayan yani mobil ve tabletlere uyum sağlayamayan tasarımları fark etmişsinizdir. İşte bu nedenlerden dolayı yazılım sektörünü daha güzel bir görünüm ve kullanıcıyı yormadan her şeyin hızlı olduğu dünyaya itti. Firmalar artık bu durumun farkına vardı ve Türkiye’de de bu yüzden bu alanda açık olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca front-end geliştiricilerinin bir artısı da freelance iş alabilmeleri. Basit bir web sitesi işini alıp normal işiniz dışında freelance işlerle de uğraşabilirsiniz.

Front-End Developer Nasıl Olunur? Ne Bilmeliyim?

Öncelikle bu işin en temel noktası HTML, JS, CSS üçlüsüdür. Aralarında en basit gördüğüm HTML. Eğer bu işe merak saldıysanız HTML’den başlayabilirsiniz. HTML’ de yaptıklarınızın örneğin yazdığınız bir yazının renkleriyle, boyutuyla kısaca görünümüyle oynamak için CSS ‘e ihtiyacanız olacak. CSS’ i de hallettikten sonra JavaScript ile yaptığınız tasarıma işlev katmaya başlayabilirsiniz. Her şeyin temelinden başlayın, merak edin ve araştırıp öğrenin. Şu kaynaktan bu işleri en iyi öğrenebilirsiniz diyemem. Çünkü internette o kadar çok kaynak var ki diğerlerine haksızlık yapmak istemem. Bunun dışında diğer bir tavsiyem İngilizce araştırma yapmayı öğrenin. Takıldığınız noktalarda daha fazla kaynak için her zaman İngilizce.

Yukarıda saydığım en temel noktaları hallettikten sonra, CSS frameworklerini inceleyin ve kullanın. Örneğin Bootstrap, büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Bootstrap işinizi kolaylaştırıp sağladığı grid sistemiyle responsive tasarımlar çıkarmanızda büyük yardımcınız olacaktır. Bunun gibi nimetlerden yararlanın.

Tekerleği yeniden keşfetmeyin! Tekerleği alın işinize yarar hale getirin.

Bunun yanında yine iş ilanlarında çokça göreceğiniz Angular, React, Vue gibi JavaScript frameworkleri mevcut. Bunları da atlamayın. Bu frameworkler de size bir çatı oluşturuyor ve yine sizin işlerinizi kolaylaştırmak adına var.

API ‘leri araştırın. Back-end size göndereceği datayı ön yüzde nasıl göstereceksiniz. JSON parse etmek nedir, nasıl yapılır? Gelen datanın büyüklüğüne göre en performanslı şekilde ön yüzü nasıl yönetebilirsiniz bunları merak edin.

Yazdığınız kodları uzak sunucularda depolayıp ortak çalışma imkanı sağlayan Github, Gitlab, Bitbucket vs. kullanın. Şirketlerin çoğu bu sistemleri kullanır. Ali’nin yazdığı kodu Mehmet görebilsin beraber çalışabilsin diye varlar. Bilgisayarın bozuldu kodlar gitti olayı yok.

GitHub hesabınız yoksa hemen açın. GitHub’dan kod okuyun, open source projelere Pull Request açın.

Her zaman yeni teknolojileri takip edip hızlıca adapte olun. Dünya hızlı değişiyor.

LinkedIn hesabınız yoksa bir hesap açın. Bilişim sektöründekilerin büyük çoğunluğu LinkedIn kullanıyor ve iş ilanları yayınlanıyor. Profesyonel iş hayatı için kesinlikle gerekiyor. Bir hesap açtıktan sonra yeteneklerinizi, tecrübelerinizi ve bilgilerinizi doğru ve eksiksiz biçimde doldurun. Tanıdıklarınızla bağlantı kurun. Çevre her zaman çok önemli.

Firmalar iş yönetimi ve görev paylaşımı için belli başlı uygulamalar kullanıyor. En çok gördüğüm JIRA, Asana ve Trello diyebilirim. Bunları tek tek denemeseniz bile araştırın. Nasıl çalıştıklarını öğrenin. İşe girdiğinizde hızlı uyum sağlamanızda yardımcı olur.

Kod yazmanızı hızlandıracak ve düzeltecek olan IDE’ leri kullanın. Front-end dünyasında en çok kullanılanları WebStorm, Visual Studio Code diyebilirim. Örneğin CSS yazarken bir özelliğin hangi değerler aldığını unutursanız IDE’ ler size yardımcı olacaktır. Yanlış yazımda sizi düzeltecektir. Bu da sizin kod hızınızı arttıracaktır.

Yapacağınız işler hep internet tarafında olduğu için internetin ayrıntılarını öğrenin. Evdeki modemle nasıl internete bağlanıyorsunuz? Webmaster.kitchen yazdığınızda arkada aslında neler oluyor bunları araştırın. Server nedir, nasıl çalışır bize bilgileri nasıl getirir gibi konulara hakim olun. Bir tane server alın FTP ne işe yarar, nasıl kullanılır, FileZilla ile nasıl sunucuya veri gönderirim, SSL nedir, neden bizim için avantajlı, SEO nedir, nasıl yapılır gibi konuları araştırın öğrenin.

Front-end developer açıp Photoshop, Illustrator, Adobe XD veya Sketch ile tasarım yapmaz. Bazı firmalarda front-end geliştiriciden bu tarz işler istenebiliyor. Ancak bu tasarımcının işidir. Front-end developer sadece tasarımı koda dökmeye ve işlevlerin yerine getirilmesiyle sorumludur. İnternette gördüğünüz tasarımın birebir aynısını CSS ile koda dökün.

Bunlar gözünüzü korkutmasın. Başlayın, eğer bu işi yapmaktan zevk alıyorsanız, öğrenmeyi seviyorsanız, aynı zamanda yaptığınız tasarımları başkasının kullanmasından mutluluk duyuyorsanız bu iş size göre.

Unutmadan ekleyeyim, test etmeyi unutmayın. Yaptığınız işleri tüm ayrıntısına kadar test edin.

Bu makalede Front End Geliştiriciler neler yapıyor, hangi teknolojileri kullanıyor, front end geliştirici olmak için neler bilmek gerekli gibi konulardan bahsettik.

Etiketler:
#front end#front end developer#nasıl olunur